Ponad 5000 zarejestrowanych uczestników ze 137 krajów świata potwierdza, że konkurs jumpthegap® to jeden z największych międzynarodowych konkursów. Znacząca liczba projektów przewidywała rozwiązania redukujące zużycie wody i energii.
14 października 2019.- Zakończyła się ósma edycja konkursu jumpthegap®, organizowanego przez Roca, przy współpracy z Barcelońskim Centrum Designu (Barcelona Design Center). Ceremonia rozdania nagród odbyła się w budynku „Disseny Hub Barcelona”. Od początku istnienia konkursu wzięło w nim udział aż 25 000 uczestników. W tej edycji liczba przekroczyła wszelkie oczekiwania, bo 5000 osób, przedstawiając 725 projektów.
jumpthegap® to międzynarodowy konkurs designu organizowany co 2 lata, poszukujący koncepcji oraz rozwiązań innowacyjnych i spełniających cele zrównoważonego rozwoju. Pierwsza edycja miała miejsce w 2004r. w Barcelońskim centrum designu. BCD to prywatna fundacja, która od ponad 45 lat wspiera i promuje design pomagając prywatnym firmom i instytucjom publicznym. BCD prowadzi działania mające na celu zaprezentować wartość jaką wnosi design do zrównoważonego rozwoju na wszelkich polach: społecznym, ekonomicznym aż po kulturę pokazując Barcelonę jako przykład dla innych, w którym dominuje design i innowacje.
jumpthegap® to projekt, który uczelnie mogą wykorzystać w celach edukacyjnych, poszerzając kreatywność i prezentując talent studentów. To konkurs, który daje możliwość promocji na skalę międzynarodową zarówno uczestnikom jak i uczelniom.

Jego głównym celem jest oferowanie międzynarodowej platformy, gdzie młodzi profesjonaliści i studenci architektury i designu prezentują swoje pomysły i talent proponując innowacyjne rozwiązania i produkty do łazienek.
8 edycja konkursu obejmuje 3 kategorie: Profesjonalistów - czyli architektów i projektantów zawodowo czynnych w wieku do 40 lat, Studentów, w wieku do 30 lat oraz kategoria ekologiczna: to specjalna nagroda Fundacji We are water, przyznawana przez specjalnie powołane jury. 8 edycja rozpoczęła się i została ogłoszona 10 października 2018 na specjalnej gali w Moskwie w Muzeum Schusev’a.
Od samego początku Jury stanowiło znamienite osobowości świata profesjonalistów w designie i architekturze takie jak zwycięzcy nagrody Prizkera: Do tego grona należą: Ron Arad, John Pawson, Benedetta Tagliabue, Rafael Moneo, Kazuyo Sejima czy Patrik Schumacher. W ósmej edycji nagrodzony tym niezwykłym wyróżnieniem architekt Ruy Ohtake jest przewodniczącym jury.
W ścisłym finale znaleźli się uczestnicy z Kolumbii, Serbii, Ukrainy, Węgier, Portugalii, Malezji, Południowej Korei, Chin, Turcji i Hiszpanii. W kategorii dla profesjonalistów znalazły się projekty z krajów: Włochy, Polska, Hong Kong, Hiszpania, Indie, Turcja, Iran-, Ukraina – Finalista, USA, Serbia.
Zwycięski projekt w tej kategorii to: MORPHO, Łazienka eksperymentalna, autorstwa: Eduardo Cardenas inżyniera projektowania produktów przemysłowych z USA, (University EAFIT, Medellin).

Morpho proponuje system elastycznych modułowych paneli, które tworzą spójną całość i mogą zmieniać nastrój wnętrza. Panele mogą tworzyć wiele różnych kompozycji zarówno pod względem potrzeb jak i nastrojów. Główną zaletą projektu jest uwzględnienie aspektów: kąpieli, ilości zużytej wody, emocji w kąpieli i bezpieczeństwa. Rozwiązanie zainspirowane interakcjami i formami geometrycznymi pochodzącymi z natury. Panele mogą tworzyć małą plaże dla dzieci jak i wygodne formy dla osób w starszym wieku.
Przedstawiciel Jury - Murat Tabanlıoğlu docenił projekt w szczególności za “ wspaniały design i wielki potencjał w budowaniu różnego nastroju”. Członkowie Jury w osobach: Ruy Ohtake, Isabel Roig, Boris Voskoboynikov, Dorota Koziara i Josep Congost wręczyli nagrodę o wartości 10 000 Euro.
Kategoria studenci, wygrane projekty pochodzą z krajów: Meksyk, Nepal, Indie, USA, Węgry, Argentyna, Szwecja, Włochy, Portugalia. Zwycięski projekt to: Care Bee - Kolumna prysznicowa węgierskiego studenta projektowania przemysłowego - Janos Priskin. (University of Arts and Design Moholy-Nagy, Budapest). Care Bee to kolumna prysznicowa, która oferuje trzy opcje : prysznic tradycyjny, pielęgnację skóry oraz kąpiel parową. Składa się z głowicy prysznicowej, panelu sterującego z cyrkulacją wody, systemu filtrującego oraz zbiornika wody. To koncepcja, która zapewnia higienę, oszczędza wodę i budżet domowy. Redukuje ilość elementów potrzebnych do pielęgnacji skóry.

Dorota Koziara doceniła projekt za ”Ekologiczne rozwiązanie, ascetyczną funkcję i relaksacyjną koncepcję, tak istotną w naszym zestresowanym świecie.” Nagrodę w wysokości 10,000€ wręczyli Ruy Ohtake, Isabel Roig, Boris Voskoboynikov, Dorota Koziara i Josep Congost.
Nagroda specjalna WAW została przyznana za Projekt ‘Tik-Tap’. Słuchawka prysznicowa Koreanśkiego studenta Soyeon Lee, który studiuje sztuki piękne, sztukę wizualną oraz koreańskiego studenta projektowania wnętrz Hyemin Min, (Uczelnia Nuova Accademia di Belle Arti in Milan). Tik-Tap to główka prysznicowa ze zintegrowanym zegarem, która pokazuje jaki dystans musi pokonać osoba w Afryce, aby zdobyć wodę. Im krótszy prysznic bierzemy, tym krótszy dystans do pokonania ma mieszkaniec Afryki. Wizualizacja problemu pozyskania wody wzbudza ma wzbudzić w nas empatię i refleksję.

Xavier Torras podkreślił, że projekt wyróżnia się, bo dotyka wartości wody dla życia. Przedstawiciele Jury w składzie Deborah Seward, Low Cheaw Hwei i Xavier Torras wręczyli 6000 EURO.
Konkurs ma spełniać cele zrównoważonego rozwoju ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W ten sposób inspiruje przyszłe pokolenia projektantów i architektów do skupienia się w swojej pracy nad redukcją eksploatacji zasobów naturalnych, co jest wyzwaniem 21 wieku. Roca będąc pionierem w rozwoju rozwiązań redukujących zużycie wody i energii w naszym codziennym życiu oraz biorąc udział w inicjatywach mających na celu podnoszenie świadomości w zakresie zrównoważonego rozwoju podnosi to ważne zagadnienie także przez konkurs. W tej edycji konkursu widać było silny wpływ kryzysu klimatycznego na projekty poszukujące mniejszego zużycia wody i energii i wpływające na klimat.