Ponad dwa miliardy ludzi pozostaje wciąż w tyle. Hasłem przewodnim Organizacji Narodów Zjednoczonych jest “Leaving No One Behind” czyli „Nie zostawiając nikogo w tyle”, po to, aby stawić czoła globalnemu problemowi jakim jest brak dostępu do wody.
Fundacja We are Water, wspiera ideę ONZ i prowadzi kampanię #TheHiddenLifeOfWater, która podkreśla wagę realizacji celów zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwy dostęp do wody dla wszystkich.
Z okazji Światowego Dnia Wody Roca Polska ogłasza konkurs dla Szkół Podstawowych. Szczegóły na stronie www.roca.pl
Woda jest kluczowym zasobem natury, który zaspakaja nasze potrzeby odżywiania, nawodnienia i higieny. Jednakże wciąż nie jest dostępna dla wszystkich. Ponad 2 miliardy ludzi cierpi na brak dostępu do wody pitnej. Z czego:
Ponad miliard ludzi ma tylko podstawowy dostęp, to znaczy, że musi dojść do źródła wody w pół godziny – tam i z powrotem.
Ponad miliard ludzi ma tylko podstawowy dostęp, to znaczy, że musi dojść do źródła wody w pół godziny – tam i z powrotem.
A pozostała część czyli 838 milionów….
263 miliony ma ograniczenia w postaci: dostęp do pitnej wody w odległości ponad pół godziny w obie strony.
423 miliony użytkuje niesprawdzone źródła wody: studnie i źródełka
152 miliony ludzi używa nieuzdatnioną wodę z jezior, stawów, rzek i strumyków.
Po to, aby stawić czoła tym faktom, ONZ proponuje analizę przyczyn i przez hasło „Nikogo nie zostawiamy w tyle “Leaving No One Behind”, przypomina nam, że czysta i dostępna woda jest fundamentalnym dobrem świata, w którym chcemy żyć. Nie możemy się rozwijać jako globalna społeczność jeśli 3 na 10 osób nie ma dostępu do wody pitnej.
ONZ pragnie skupić uwagę też na tym jak brak infrastruktury, złe zarządzanie biedą, nierównością, zmiany klimatyczne, wzrost populacji – 8,5 miliardów w 2030 i 9,7 miliardów ludzi w 2050r. wpłynie na zrealizowanie celu: równy dostęp do wody dla wszystkich.
Aby współuczestniczyć w tym projekcie Fundacja We are water propaguje zdeformowaną mapę świata, która mówi o dostępie mieszkańców każdego kraju do wody pitnej pozwalając na łatwą identyfikację najbardziej zagrożonych regionów świata. Celem akcji jest wsparcie kampanii ONZ, która odnosi się do celi zrównoważonego rozwoju, w szczególności celu nr 6: „Zapewnienie dostępności wody i infrastruktury sanitarnej wszystkim”.

Jednocześnie, Fundacja We are water prowadzi kampanię globalną THE HIDDEN LIFE OF WATER, czyli Ukryte życie wody. To kampania, która kontynuuje tematykę ONZ – realizację celów zrównoważonego rozwoju i wskazuje na znaczenie wody, której nie widzimy: #thehiddenlifeofwater. Woda jako podstawowy zasób zdrowego życia, wpływa na jakość życia, rozwój i edukację. W wielu krajach poprawiony dostęp do zasobów wpłynie pozytywnie na życie dzieci, które dziś tracą czas na zdobywanie wody, a spędzając go na nauce, poprawią los swoich społeczności w aspekcie ekonomicznym i społecznym. To odpowiedzialność nas wszystkich, aby dać wodzie głos – to źródło życia i przyszłości.